11 eylül 2001 – popüler sözlük
11 eylül 2001, el kaide bağlantılı militanlar tarafından dört adet uçak ile ikiz kuleler(dünya ticaret merkezi)'e koordineli gerçekleştirilen saldırıların tarihi.

insanlık tarihinin en kanlı saldırılarından birisi olan bu saldırıda 2996 kişi ölmüştür. saldırıların yapıldığı kentler: new york, stonycreek township, arlington country olarak kayıtlara geçmiştir.

saldırıyı gerçekleştiren militanların amerika birleşik devletleri'nde uçuş eğitimi alması, şüpheli kişiler listesinde bulunmaları ve takip listesinde yer almalarına karşın takip, denetimi ve güvenlik önlemlerini aşıp bu saldırıları gerçekleştirmesi, saldırıların gerçekleştiği gün israil vatandaşlarının ve yahudi asıllı çalışanların o gün iş yerlerine yani ikiz kulelere gitmemesi, el kaide kurucusu usame bin muhammed bin avad bin ladin(usame bin ladin)'in sovyetler birliği'nin afganistan'da bulunduğu dönemde cıa ile ilişki içerisinde mücahit örgütlenmesi içinde yer alması ve finansal ilişkileri gibi konularda tartışma yaratacak birçok soru işaretleri oluşmuştur.

11 eylül 2001, el kaide saldırısı sonrası "önleyici savaş", "yeni dünya düzeni", "büyük ortadoğu projesi", "medeniyetler çatışması" gibi başlıklarla adlandırılan dönem içinde dünyanın çeşitli yerlerinde -tamamı islam ülkesidir- sadece yedi bin civarında amerikan askeri ölmüş on binlercesi yaralanmış ve sakat kalmış, abd ve ab öncülüğünde  yürütülen işgaller ve iç çatışmalar sonucu milyonlarca insan ölmüş on milyonlarca insan da yerini yurdunu terk etmek durumunda kalmıştır.