31 mart 2019 yerel seçimleri – popüler sözlük
genel olarak bakıldığında iktidar partisi (akp)'nin oy kaybına uğradığı birleşik muhalefetin ise oylarını arttırdığı gözlenmektedir.

yapılan yerel seçimler sonucunda çok az oy farkları ile  belediye başkanlığının kazanılmasından kaynaklı, seçim sonuçlarına itirazlar yapıldı. iktidar partisi (akp) ve ittifak yaptığı siyasi parti (mhp)'nin itirazları kabul görürken birleşik muhalefetin itirazları reddedilmiştir.

seçim sonuçları açıklandıktan sonra "2019 yerel seçimleri" konu hakkında başlık açalım derken; istanbul özelinde iktidar partisi (akp) tarafından yapılan sürekli itirazlardan kaynaklı olarak  sonuçların geçikmesi bu yazının ve bu başlığın da bugüne sarkmasına neden oldu.

başlangıçta sayımı yapılmış sandıklardan bir kaçına yapılan itiraz sonucu "ekrem imamoğlu" lehine oy artışları ortaya çıkınca iktidar partisi geçersiz sayılan oyların yeniden sayımı konusunda başvurularda bulundu. geçersiz oylar sayıldığında da  imamoğlu'nun önde lma durumunu koruması ile birlikte; belediye meclis üyeliklerinde iktidar partisi (akp) lehine olan çoğunluk ve ilçe belediye sayısı fazlalığı ile ters orantılı olarak istanbul belediye başkanlığı oyları imamoğlu lehine artış gösteriyordu.  istanbul ili özelindeki sonuçlara yüzeysel olarak  bakıldığında görülen şudur: iktidar partisi (akp) içerisinde yeralan bir grup, muhalefeti oluşturan birleşik ittifaka hem başkanlık hem de belediye meclis üyeliğinde oy vermeyip; sadece belediye başkanlığında iktidar partisi (akp)'nin ve onu destekleyen partinin (mhp) adayı binali yıldırım'a oy vermemiştir. isim vermek istemem fakat böylesi bir ayrımı ve yönelimi yapabilecek etki gücüne sahip olan kesim aşağı yukarı bellidir.