Amazon – popüler sözlük
Amazon.com url uzantısı ile Abd/seattle'da jeff bezos tarafından 1994 yılında kurulan e-ticaret sitesi, başlangıçta çevrimiçi kitapçı olarak ticari faaliyetini sürdüren jeff bezos kitapları kâr amacı ile satmanın yanında okumuş da olsa gerek ki, a'dan z'ye her çeşit ürün satışına da girerek yüksek kâr elde etmeyi başarmış bir işletmecidir.

Reel ve e-ticaret sektörleri arasında mukayese yapan bir araştırma sonucuna göre: reel sektörde 45-46 yıl aralığında bir milyar dolarlık servete ulaşılabildiği, e-ticaret sektöründe ise bu sürenin 4-6 yıl aralığına yayıldığı anlatılıyordu.

Amazon ya da benzeri e-ticaret siteleri de müşteri odaklı ticareti esas alan bir mantıkla hareket ederek bu başarıyı yakalamıştır, diyebiliriz. Kalite ve satış standartı olan ülkelere ait ürünler sayesinde elde edilen müşteri memnuniyeti ve güveni amazon'nun depolanmış ürünleri yoluyla olmayan bir malın satışta olması gibi bir sorun olmadığı gibi, en ufak müşteri memnuniyetsizliğinin faturasını kimlere kestiğini şuan için bilmesem de, yakın bir zaman içerisinde amazon.de almanya uzantılı şirketinin türkiye'de faaliyete geçişi ile birlikte bunu da öğrenmiş olacağız.

Son bir not düşmekte fayda görüyorum. Bu kadar kısa sürede böylesine yüksek kârlara ulaşan sistemlerin de ekonomilere yön veren mühendisler tarafından reel sektörden ayrı bir kategoride değerlendirilerek hem rekabetin korunması hem de e-ticarete doğru meydana gelen dönüşümün sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için önemle dikkate alınması gerektiğine inanıyorum.
yunan mitolojisi yanında çeşitli tarihsel kayıtlarda da adı geçen yalnız kadınlardan oluşan topluluk ve günümüz terme/samsun/türkiye civarlarında  yaşamış kadın savaşçılar için kullanılan ad.