beslenme bozukluğu ve etkileri – popüler sözlük
Yeterli, dengeli beslenme gerçekleşmediğinde ortaya çıkan etkileri sıralamadan önce beslenmenin insan sağlığı için önemini açıklayalım: insan -muhtemeldir ki bütün canlılarda bu böyledir- biyokimyasal enerjinin elektrik enerjisine, elektirik enerjisinin de -başta kalp olmak üzere- hareket enerjisine dönüşümü başta olmak üzere hücre ve doku kaybını ya da yenilenmesini sağlamak adına olabildiğince doğal beslenme ile vitamin, mineral ve protein ihtiyacını karşılamaya özen göstermelidir. 70 yaş ortalamasına göre hesap edersek insan ömrü boyunca yedi defa içten dışa doğru yenilenir. Yetersiz ve dengesiz beslenen insanlarda ciltte kuruluk ve solukluk, gözlerde kuruluk, tırnaklarda kırılma, ufak beyaz lekeler gibi etkilerinin yanında, saçlarda dökülme ve seyreklik, kırılmalar, parlaklığını yitirme belirtileri görülür.

Bütün bunlara ek olarak karaciğer ve bağırsaklarda doku yitimi, bağışıklı sistemi eksiklikleri ortaya çıkar katalizör etkisi olan vitamin ile dengeli tüketilmeyen protein hücrelere ve dokulara zarar verir. Aldığınız protein değerine uygun yeşillikler tüketerek vitamin protein dengelemesi kurmaya özen gösterin.

Ve en önemlisi, en kötü beslenme türü protein-kalori ağırlıklı beslenme türüdür. Yani, etin yanına makarna ve pilava yüklenmek yerken tatlı gelebilir, ama bir süre sonra bunun faturasının altından kalkamaz hale gelirsiniz. Sağlıklı beslenme için ise yeterli protein-vitamin (yani yeşillik)-mineral tüketimi ile oluşturulan karma beslenme türüdür.

Çocukları, makarna,  pilav, süt kombinasyonu ile besleyip başlarının üzerine yerleştirmeye çalıştığınız hare'yi belinin etrafına çember olarak dolamayın.

Sonra diğer çocuklar sınıfta sorulara parmak kaldırırken bizimki neden embesil gibi duruyor dersiniz. Süt içsin çocuk bir şey olmaz, ama pilav, makarna ve ekmek tüketimini sınırlayın, tabii ki bir de tatlı tüketimine çok dikkat edin.

Bütün bunlara ek olarak kadınlar için önemli iki şeyi daha ekliyeyim a vitamini ve iyot alımını doğal yollardan tüketmek için özen göstermeleri, eğer buna dikkat etmezlerse düzenli yumurtlayamaz, guatr hastalığına yakalanırlar.

Söz uzayınca makarnayı ateşte unuttum :p