giordano bruno – popüler sözlük
Giordano bruno (doğum tarihi: 1548 nola/italya-ölüm tarihi: 17 şubat 1600 campo de' fiori/roma/italya), dominiken rahibi, gökbilimci, okültist nikolas kopernik'in çekinik tutum takındığı dinamik evren içinde yer alan dünya teorisini büyük bir cesaretle ileri taşıyan şair ve bilim insanı. Kilsenin yasakladığı kitaplar arasında yer alan   roma filozof, şair ve düşünürlerinden titus lucretius carus(m.ö 95-m.ö 55)'un "evrenin yapısı" adlı eserini okuyarak dinamik evren teorisinde kendini geliştirdi.

Bu fikirlerinden dolayı engizisyon tarafından yargılandı. Savunmasını şu sözlerle yaptı: "sınırsız  mekândaki sonsuz maddeler bir bütünlük içindedir. Dünya sonsuz gezegenler ve yıldızlardan sadece biridir ve hiçbir ayrıcalığı yoktur. Uzay yaratılmamıştır ve hiçbir şey değişmez değildir."

Dip not: ilk fikirlerini açıkladığında 30 yaşında Roma'dan kovulan ciordano bruno inceleme ve araştırmalarına avrupa'da devam ettiyse de, geliştirdiği fikirlerini kabul ettirebileceği bir çevre bulamadığı gibi, davet aldığı ingiltere oxford kürsüsünde yaptığı konuşma sonrası hakaret görerek aşağılandı.