Hazreti ali – popüler sözlük
tam adı ile ali bin ebu talib (15 eylül 601 mekke/günümüz: suudi arabistan-29 ocak 661 kufe mescidi/kufe/günümüz: ırak), hazreti muhammed'in amcası ve damadı unvanları yanında hazreti muhammed'in ölümü sonrası halifelik makamında 4. halife unvanı ile hizmetler veren siyasal ve tarihsel kişilik.

islamiyetin sosyal bir sistem olarak kurulması, devletleşmesi ve yayılması süreçlerinde görevler alan yezid bin muaviye (20 temmuz 647 rif/şam/günümüz: suriye-12 kasım 683 hawwarin/günümüz: suriye)'nin komutasında bizans imparatorluğu topraklarına düzenlenen seferler döneminde (islamiyetin sunni kolunun da bu yönde gelişmesine etki eden seferler) komutası altındaki ordu komutanları ile pers (fars) kültürünün uygarlık düzeyine eriştiği topraklara akınlar düzenleyen (şia inancının bu topraklar üzerinde yayılmasına da etki eden seferler) imam ve askeri komutan.

yaşamı, ölümü ve torunlarının başına gelen olaylar nedeniyle şiilik, ismaililik (fâtımilik), nusayrilik, alevilik ve bektaşilik gibi dinsel esaslı -islami eğilimli- inanç sistemlerine esin kaynağı olan tarihsel kişi.