yerel seçimler ve kemal kılıçdaroğlu’na saldırı – popüler sözlük
adalet ve kalkınma partisi (akp) 31 mart 2019 tarihinde gerçekleşen yerel seçimler sonrasında istanbul ve ankara başta olmak üzere büyükşehir statüsündeki kentlerde belediye başkanlıklarını kaybetmiştir.  istanbul için yüksek seçim kurulu'na itirazları sürmekle birlikte akp yönetimi ve tabanının bulunduğu her yerde iktidarı içselleştirdiği ve kendisine ait mülkmüş gibi gördüğü gözlemlenmektedir.

ekonomi ve siyasal demokrasi yönünden son derece başarısız gelişmelere imza atan akp iktidarı tabandan bu politikalara tepki geleceğine iya inanmamakta ya da onucu kabullenmemektedir. akp'nin ürettiği bu gerilim siyasetinin sonuçları cumhuriyet halk partisi (chp) genel başkanı kemal kılıçdaroğlu'na 21. 04. 2019 tarihinde katıldığı cenaze töreninde örgütlü bir biçimde gerçekleşen linç girişimi olayının yaşanmasına neden olmuştur.

kürt sorunu, s-400 savunma sistemleri ya da temel besin maddeleri içinde yer alan sebze fiyatlarının aşırı yüksekliği gibi konuların yarattığı gerilimli ortamı tabanını ve manüple etmek muhalefet üzerindeki baskı ve yıldırma politikalarını arttırmak için kullanan akp bu sorunlar ve sonuçlarından yaklaşık 17 (onyedi) yıldır iktidarda olmasına karşın kendisini sorumlu görmemektedir. 17 yıldır kürt sorununun siyasal anlamda çözümünde bir milim ilerleme kaydedilememiştir; temel besin maddelerinin tarala ya da seradan maliyeti ile satışı arasındaki dengenin kurulmasını sağlayacak düzenlemeleri yapamamıştır.

s-400'ler meselesi ile ilgili amerika birleşik devletlerive nato ile yaşanan sistem uyumuna dair tartışmaların gerçek boyutunu kavrayamamış olduğu bir hava yansıtmaktadır. abd her yönüyle kendisine bağımlı bir türkiye istemektedir ve akp'nin iktidarda olduğu dönem bu bağımlılığın azaltılması yönünde somut adımlar atmamıştır. türkiye  emperyalist finans ve ticaret kuruluşlarına bağımlı pazar haline getirilmiştir. türkiye'de yaşanan ekonomik ve siyasi kriz bu bağımlılığın sonucudur.