Altın – popüler sözlük
Altın, eski mısır uygarlığı'ndan buyana kullanım ve birikim için seçilen en gözde metal'dir.

Altın, zor bulunan bir metal olduğu gibi elde edilmesi de oldukça zahmetlidir.

Altın, bir dönem para olarak kullanılmıştır. Altın, elde edilmesinin zorluğu ile birlikte kısıtlı temin imkânları nedeniyle enflasyon gibi ekonomik krizlerden de etkilenmeyen bir metaldi. Piyasaya ne kadar sürülse de değeri düşmezdi.

Altın, para olarak kullanıldığında, sınırları olan bir metal olduğundan ek olarak gümüş sikke basılırdı. Altın'ın temsil ettiği değer ile ilgili kriz, gümüşün kullanıma sokulması ile başladı; gümüş daha bol bulunan metal olduğu için diğer devletler alış veriş yoluyla altını piyasadan çeker ve gümüşü piyasaya sürerdi. Bu uygulama piyasayı ciddi bir krize sürüklerdi. Altın miktarına yüksek oranda sahip olan ekonomilerin cazibesi artarken, hile yoluyla altın'ın çekilip gümüş'e terk edilen piyasa gözden düşerdi.

Bu sebeple altın daha çok her hükümdar tarafından sadece komutanların ve yüksek bürokratların bir kesiminin kullandığı metal haline geldi.

Altın, Asker temini ile birlikte ordu'nun beslenmesi için sığır sürülerinin ve gıda maddelerinin alımı için kullanılırdı. Yükte hafif paha da ağır değer olan altın;  her hükümdar değişiminde eski kral'dan kalanlar toplanır yenileri, yeni kralın mührü'nü taşıyanlar ile takas edilirdi.