amerika birleşik devletleri – popüler sözlük
Amerika Birleşik Devletleri (united states of america-usa), 9.8 milyon kilometrekare büyüklükteki  alan üzerine kurulu olan dünyanın sayılı coğrafi büyüklüğe sahip ülkesi.
1492'de italyan kaşif kristof kolomb tarafından keşfedilen ve "amerika kıtası" diye adlandırılan bu coğrafi yapı kendi içinde kuzey ve güney olarak adlandırılan, kuzey ve güney kara parçalarının orta kısmının ise orta amerika diye adlandırıldığı kara parçasıdır.
Abd, kanada, gibi ülkeler amerika kıtasına göç eden kolonistler ve sömürgeci ülke vatandaşlarının yerleşimi ile kurulduğundan siyasi anlamda çelişkiler barındıran kıtadır da aynı zamanda.
İspanya, portekiz, ingiltere, fransa gibi ülkelerin sömürge ve işgalini yaşayan kıtada, koloniciler bir yandan Kızılderili'ler ile çatışırken diğer yandan da aynı koloniciler İngiltere'ye karşı da bağımsızlık savaşı vermeye başladı. 1775-1783 arası  dönemde gerçekleşen savaş, ingiltere'ye karşı 13 ingiliz kolonisinin başlattığı bağımsızlık savaşı olarak tarihe geçti.
Amerika Birleşik Devletleri,  4 temmuz 1776 yılında 13 eyalet -ya da siz koloni anlayın- tarafından kurulan amerika Birleşik Devletleri 19. Ve 20. Yüzyılları arasında 37 eyletin daha katılımı ile gelişimini sürdürmüştür.
Amerika Birleşik Devletleri,  sanayileşme ve köleliğe dayalı tarım çiftlikleri arasındaki çelişkilerden kaynaklı olarak 1861 yılında güney Carolina'da başlayıp; 31 ocak 1865'te köleliğin kaldırılması ile son bulan 4 yıllık bir iç savaş yaşamıştır.
İkinci dünya savaşı'ndan en az ekonomik kayıpla çıkan amerika Birleşik Devletleri 1945 sonrası dönemde ingiltere'nin sahip olduğu ekonomik/askeri/siyasi güce sahip olmuş; ele geçirdiği bu güç yoluyla pekçok tartışmalı ve çatışmalı tarihsel olayların gerçekleşmesine sebep olmuştur.
Marshall planı, Truman doktrini gibi uygulamalarla başlayan olaylar zinciri 2001 yılında dünya Ticaret Merkezi kulelerine gerçekleşen saldırı -ki bu saldırı üzerine pekçok spekülasyon da yapılmaktadır- sonrası geliştirdiği "önleyici savaş" stratejisi ile özellikle Ortadoğu'yu tam bir cehenneme çeviren ülke olarak tarihe adını yazdırmıştır.
Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti Washington, para birimi amerikan doları'dır.