amerikan bağımsızlık savaşı – popüler sözlük
Amerikan bağımsızlık savaşı(1775-1883), 13 kuzey amerika kolonisi tarafından ingiliz işgaline karşı verilen savaş. amerikan bağımsızlık savaşı bütün bir amerika kıtası'nda sömürgeciliğe karşı verilmiş en önemli siyasi etkileri olan savaştır. kuzey kolonileri tarafından verilen bu savaş çeşitli evrelerinde çok ağır koşullarda sürdürülmek zorunda kalınmıştır.

avrupa kıtası'nda hakimiyet mücadelesi veren ingiltere ve fransa arasındaki savaş ve gerilimli evrelerden kaynaklı olarak, fransa'nın, ingiliz hakimiyeti altındaki amerika kıtası'nda ingiltere'nin ekonomik kaynağını kurutmak ve ingiltere'nin itibarını düşürmek adına fransa'nın kuzey kolonilerine askeri ve ekonomik destek vermesine neden olmuştur (yani bugünkü amerika birleşik devletleri fransa'ya çok şey borçludur), bu destek ingiliz hakimiyetinin sonunu getirerek kuzey amerika kıtasında ingiliz hakimiyetine son vermiştir.

napolyon bonapart'ın amerika birleşik devletleri'nin iki kat büyümesini sağlayan toprak satışı da bu desteklerden birini oluşturur.