berlin duvarı – popüler sözlük
Berlin duvarı, sosyalist bakış açısına göre kapitalist dünyanın utancı olan duvar.

Batı almanya tarafından çeşitli vaatlerle kandırılan vatandaşlarının demokratik alman Cumhuriyeti (dac) ekonomisinde yarattığı ekonomik ve kültürel kaosu önlemek adına demokratik alman Cumhuriyeti (dac) tarafından 1961 ağustos ayında örülen duvar.

Burada vurgulanması gerekli önemli bir konu da şudur: berlin duvarı'nın kaldırılmasını özgürlükler adına savunan batı alman yöneticiler; 9 Kasım 1989'da berlin duvarı'nın yıkım kararı açıklanmasına karşın ,batı almanya'nın yaklaşık 8 ay sonra duvarın yıkımı için harekete geçmesidir.

Bu gecikmenin nedeni 9 kasım'ın almanya'da hitlerin yahudi, sosyalist ve tüm muhalifleri ölüme götüren sürecin başlangıcını oluşturan "kristal gece" olarak bilinen tarihsel olayın yıldönümüne denk gelmesidir.

Nazi almanyası tarihi Öylesine kirli bir dönemi içermektedir ki ancak 1990 yılının haziran ayında boş bir tarih bulunabilmiştir.

Bu konuda daha geniş bilgi için almanya sosyalist birlik parti sekreteri ve demokratik alman cumhuriyeti (dac) devlet başkanı erich honecker'ın "moabit hapishanesi notları" okunabilir.