bizi bekleyen kötü bir gelecek olduğuna inanmak – popüler sözlük
Bazen İnsan yaşamında sorunlar artar, çözümler azalır.

Eğer ki hayata lunaparkta yeralan bir atlı karıncanın üzerinde algoritmik bir senkron ile hareket eden bir çocuk gibi bakarsanız, o çocuk atlı karıncanın üzerinden indiğinde yaşadığı travmaya benzer bir duygu/durum halini de yaşamanız kaçınılmaz.

Hayat nedir? Sadece sevdiklerimizle paylaştığımız, iyi ve güzel olan ne varsa bizi sarmalamış -campanella'nın deyimi ile ifade edersek- güneş ülkesinin bir ferdi olarak yaşamak mıdır?

Yoksa! Ne kadar kötülük varsa içine atılmış merdivensiz bir kuyuda yaşamak mıdır?

Bence ikisi de değil! Hayat her iki özelliği de barındıran, hem tercihlerimizle hem de çabalarımızla bunlardan birini arttırdığımız, diğerini azalttığımız, yeteneklerimiz ve yaratıcı yanımızla acıya bile bir güzellik kattığımız olasılıklar dünyasıdır.

İnsan ruhsal ve fiziksel yapısı -taşıdığı potansiyel- gereği çevresi tarafından saygı göreceği, değer vereceği bir varlık olma isteğini taşır. Bu yüzden biz tek tek bireylerin hem kendimiz hem de çevremiz için, bu iki seçenekten hangisini hayatımızda çoğaltmak istediğimize dair sorumluluğumuz vardır. Basitten karmaşığa doğru bir piramit gibi hassas bir şekilde tercihler yapmalı buna uygun kilometre taşları oluşturmalıyız hayatımızda.