bozkurt güvenç – popüler sözlük
Bozkurt güvenç (1926 samsun/türkiye-10 aralık 2018, mimar, öğretim üyesi, çevirmen ve antropoloji üzerine kürsüyü hacettepe üniversitesi'nde kuran biliminsanı. istanbul kabataş lisesi mezunu. istanbul teknik üniversitesi'nde başlayan üniversite eğitimi bir yıl sürdü. kazandığı devlet bursu ile amerika birleşik devletleri'nde georgia ve massachusettes teknoloji enstitüsü (mıt)'nde  mimarlık eğitimini tamamladı. 1960 yılına kadar mimar olarak sürdürdüğü kariyeri devlet demiryolları bünyesinde zorunlu hizmet verdi. 1956-1961 yıllarında daruşşafaka lisesi'nde matematik dersleri ve yıldız teknik okulunda mimarlık derslerine katıldı.

1962-1963 yıllarında amerika birleşik devletleri'nin organize ettiği "amerika birleşik devletleri uluslararası kalkınma ajansı" "the united states agency for ınternational development" (usaid) tarafından verilen burs ile columbia üniversitesi "eğitim ve insanbilim programlarına devam etti.

1965 yılında hacettepe üniversitesi'nin kuruluş çalışmalarında yer almasının yanında doktorasını da aynı üniversite de yaptı. hacettepe üniversitesi temel bilimler yüksek okulu ve nüfus etüdleri enstitüsü'nü sosyal antropoloji kürsüsü'nü kurdu ve başkanlığını yaptı.

tokyo üniverisitesi(japonya) asya, afrika araştırmaları enstitüsü bünyesinde konuk araştırma profesörü olarak bulundu. 1985-1986 yıllarında 1846 yılında james smithson tarafından kurulan ve daha sonra amerikan hükümeti tarafından "bilgiyi artırmak ve yaymak" amacıyla faaliyet yürüten müze ve araştırma merkezi olarak hizmet veren smithsonian enstitüsü (washington dc)'nde araştırmalar yaptı.

yayınladığı kitaplar:

türkiye demografyası (1971)
kültür sorunu(1985)
mantık ve metod (1992)
türk kimliği (1992)
sosyal kültürel değişme(2000)
japon kültürü (2008)