buharlı makineler – popüler sözlük
buharlı makineler, fransız fizikçi denis papin (22 ağustos 1647  blois/fransa-26 ağustos 1713 londra/birleşik krallık) tarafından geliştirilen ilk buharlı alet düdüklü tencereydi ve 1679 yılında başladığı çalışmaları 1681 yılında başarılı sonuçlara ulaştı.

thomas newcomen (1664-1729) tarafından 1705 yılında maden ocaklarında biriken suyun tahliyesi için geliştirdiği pompa ile sanayi sektörüne can veren buhar makinelerinin yakacak hammaddesi olan kömür ocaklarında kullanılarak yaşama dahil oldu.

üretilen malların en uzak mesafelere en hızlı bir şekilde ulaşmasına ise richard trevithick (1771-1833) buharlı lokomotif ve buharlı otomobil'i icad ederek katkıda bulunmuştur.

modern buhar makinesi'nin geliştirilerek kullanılmasına giden yolu açan ise james watt (1736-1819) oldu. 1767 yılında gelişmiş buharlı makine sistemlerini hayata geçiren kişi oldu.

buharlı makineler dayanıklı bir kazan içine koyulan suyun kapağının kapatılarak dıştan yanmalı yöntemle ısıtılması ve suyun buharlaşması ile kazan içerisinde oluşan basıncın çalıştırılmak istenen makinenin kollarını harekete geçirerek  çalışmasını sağlıyordu. buhar genelde makineye ilk hareketi verme aşamasında önemli bir görevi yerine getirirken ilk hareket sonrasında makineyi ivmelendiren mekanik dizaynıydı.