dünya uzay haftası – popüler sözlük
1999 yılında alınan karar uyarınca her yıl 4-10 ekim tarihleri arasında "dünya uzay haftası" etkinlikleri düzenlenmektedir. 
61 yıl önce 4 ekim 1957'de sovyet sosyalist cumhuriyetler birliği (sscb) tarafından futbol topu büyüklüğündeki "sputnik 1" adlı uydunun uzaya fırlatılması ile başlayan insanın uzay yürüyüşü 22 gün boyunca "sputnik 1"den sinyaller almasından sonra atmosfere girerek yanması ve imha olması ile sonuçlandı.
Uzay araştırmalarına dönük yapılan çalışmalarda kaydedilen gelişmelerle birlikte uzay dediğimiz dünya dışı ortamda kalıcı uzay istasyonlarının kurulduğu aşamaya geçildi.
Uzayın keşfi için yapılan harcamalar Devletlerin bütçelerinin alabildiğine zorlandığı o  ilk evreden, elon musk'ın kurucusu olduğu spacex'in öncülüğünde gerçekleşen özel sektör yatırımları ile uzay çalışmalarının özelleştirilmesi, dolayısıyla uzay çalışmalarının amansız bir rekabete açılması evresine geçildi.
İnsan için ufkunu genişletmek, gelişimini  dolayısıyla varlığını sınırlayan engelleri aşmak hedefi güdüsel-dürtüsel olmaktan öteye; akıl sorunu haline geldi. Çünkü artık biliyoruz ki uzayda yalnızız -en azından yakın çevre için bu böyle- yardım istesek imdadımıza yetişecek olan başka bir gezegen yok.
Dünya, olağanüstü bir biçimde iç ve dış doğanın yok edici tehditi altında varlığını sürdürüyor. Ve bunu algılayan insan ruhunu artık durdurmanın mümkünü yok.
Ek kaynak: https://tr.sputniknews.com/bilim/201810031035495622-insanligin-uzay-macerasi-61yil-once-sputnik1-ile-basladi/