ekrem i̇mamoğlu – popüler sözlük
(4 haziran 1970 akçaabat/trabzon/türkiye) istanbul'un ilçelerinden beylikdüzü belediye başkanlığı sonrasında millet ittifakı tarafından istanbul büyükşehir belediye başkanlığı'na aday gösterilen on üç bin küsur oy farkı ile 31 mart 2019 seçimlerinde İstanbul büyükşehir belediye başkanı seçilen siyasetçi.

belediye başkanı seçilmesi sonrasında temelsiz ithamlarla, haksız bir şekilde mazbatası elinden alınan ekrem imamoğlu, uğradığı haksızlığın istanbul seçmeni üzerinde yarattığı etkiye ek olarak olumlu davranışları ve çıkışları ile belediye başkanlığı yarışında ipi göğüsleyecek aday olarak görülüyor.
(4 haziran 1970 cevizli/akçaabat/trabzon/türkiye) iş insanı ve siyasi aktivist. trabzon fen lisesi (kuruluş tarihi: 1880/trabzon) doğu akdeniz üniversitesi (inşaat mühendisliği/kuruluş tarihi: 1979) ve istanbul üniversitesi (ingilizce işletme bölümü/kuruluş tarihi: 1453)'nde tamamladığı lise ve üniversite eğitimi sonrasında ticaret ve siyasi faaliyetlere yönelerek ilkin cumhuriyet halk partisi (chp) ilçe başkanlığına sonrasında beylikdüzü (istanbul/türkiye) belediye başkanlığı'nı kazandı. 2014 ile 2019 tarihleri arasında sürdürdüğü beylikdüzü belediye başkanlığından istanbul büyükşehir belediyesi başkanlığına aday olmak adına ayrıldı. 31 mart 2019 tarihinde yapılan seçimleri kazanmasına karşın seçim zarfına konulan dört ayrı oy pusulasından birisi geçersiz sayılması ile türkiye siyasi tarihinde görülmemiş tartışmalara yol açan uygulama ile mazbatası elinden alınarak belediye başkanlığı geçersiz sayıldı. 23 haziran 2019 tarihinde yenilenen seçimler sonrasında rakibine (binali yıldırım) büyük oranda fark atarak istanbul büyükşehir belediyesi belediye başkanlığına yeniden seçildi.