İvan gonçarov – popüler sözlük
İvan aleksandroviç gonçarov(18 haziran 1812 ulyanovsk(simbirsk)/rusya-27 eylül 1891 petesburg/rusya), rus roman yazarı, moskova devlet üniversitesi mezunu (1831-1834), 30 yıl boyunca sürdürdüğü devlet memurluğu görevinin önemli bir bölümü sansür komisyonu üyeliği ile geçmiştir.

varlıklı ve aristokrat aileden gelen ivan gonçarov, obiknovennaya istoria(nisan 1847), oblomov (1859), obriv (1869) adlı belli başlı üç adet romanın yazarı olarak bilinse de, fregate pallada(1858) tarihli bir parça biyografisini de içeren romanların yazarıdır. ve rivayet odur ki, gonçarov oblomov adlı romanında bir parça kendisinin de içinden geçtiği oblomov  hastalığına yakalanmış bir yazardır.

ivan gonçarov, oblomov adlı romanında, hayatın zorluklarını kader olarak kabullenen, gelip geçici heves ve istekleri olan, amaç-anlam karmaşası yaşayan, hayalperest karakteri canlandırır.

"oblomovluk" çarlık rusyası döneminde yaygın ve bulaşıcı bir hastalık olarak görülmüş varlıklı aileden insanların yakalandığı "oblomovluk" hastalığı nedeniyle ciddi ekonomik ve bürokratik krizlerle karşı karşıya kalmıştır.

oblomovluk hastalığı'nın örneği olarak: günümüzde başarılı işlere imza atıp karşılaştığı ekonomik kriz nedeniyle iflas eden insanların yaşam, üretim ve başarı yönünden motivasyonlarını yitiren, evsizler olarak yaşayan avrupa insanları başta olmak üzere, ingiltere'de artan yetişkin erkek intiharlarının da  belirtisi olarak kabul edilmektedir.