Kömür – popüler sözlük
Kömür, kömür'ü bitki kategorisine dahil etmemin sebebi gaz, petrol gibi canlı organizmaların oluşturduğu fosil yakıt ile kıyaslandığında; bitkisel kökenli fosil yakıt enerji kaynağı olmasındandır.
Binlerce ve hatta milyonlarca yılda oluşan bu enerji kaynağı, sanayileşmenin başlangıç evrelerinde kullanılarak kentleri insanlar için tam bir cehenneme çevirmişti.
Kömür, yapılan araştırmalarla birlikte hakkında yeni bilgiler elde ettiğimiz bir enerji kaynağıdır da, bugünkü sibirya civarlarında meydana gelen olay kısaca şöyledir: milyonlarca yıl boyunca üst üste katmanlar oluşturan kömür tabakası yaklaşık olarak 300 kilometrelik bir kalınlığa ulaşmıştı. Bu olay yaklaşık olarak günümüzden 350 milyon yıl önce gerçekleşmişti. Yer çekirdeğinden yeryüzüne doğru hareket eden lavların bu kömür tabakasını da ateşlemesiyle gökyüzünü kaplayan kükürt etkisi ile birlikte güneş ışınlarını da önlemiş yükselen atmosfer ısısı yer kabuğunun neredeyse tamamını kaynayan bir kazana çevirmişti. Bu kıyamet sonucu yeryüzünde varolan canlıların ve özellikle ilk nesil dinazorların neredeyse tamamı yok olmuştu. Bu doğal kıyametten sadece su'da yaşayanların bir kısmı ile derin toprak altında yaşayan birkaç tür kurtulmuştu.
Not: Bu doğal kıyamete dair izlediğim belgeselin adını aklıma geldiğinde buraya ekleyeceğim.