makinenin hikayesi – popüler sözlük
1765 yılında glaskov üniversitesi'nde james watt (30 ocak 1736 greenock/ingiltere-25ağustos 1819 heathfield hall/staffordshire/ingiltere) tarafından buharlı makinenin icadı ile başladı. bunun devamında makineleşme ve makineleşmede ar-ge'ye dayalı araştırmalar başladı.

ingiltere'de yük gemilerinin uzun yolculuklar sonrasında taşıdıkları ürün o anda liman borsasında fiyatı düşükse bütün emek ve zamanları boşa gitmekteydi. bu sebeple gemiler hemen limana yanaşmaz açık denizde beklerdi. fakat açıkta bekleyen gemiler için ikinci bir sorun ortaya çıkardı. gemilere hareket verecek uygun rüzgarın bulunması. bu sebeple deniz taşımacılığında buharlı makinelerin kullanılmaya başlanması tam anlamıyla devrimdi denilebilir. limana yelkenli ve buharlı gemiler olarak ticari avantajı yakalama yarışından, buharlı motorların ingiliz donanmasında kullanılmaya başlanmasıyla dinamizm kazandı.

ingiltere doğumlu amerika birleşik devletleri ikametli robert fulton (14 kasım 1765 pensilvanya/amerika birleşik devletleri-24 şubat 1815 new york/new york/amerika birleşik devletleri) adlı ingiliz mühendis tarafından buharlı motorlar gemilere monte edildi.