Maya – popüler sözlük
Maya, sütü yoğurta, yoğurtu peynire dönüştürmek, ekmeği kabartmak için kullandığımız kimyasal fermente bileşik.

Maya ne tam ekmektir, ne yoğurttur, ne peynirdir, ne de şaraptır. Bir benzetme yapmak gerekirse maya için organizmanın arafta olma hali diyebiliriz.

Maya, ya tam kimyasal dönüşüm için ya da kimyasal dönüşümü belli bir aşamaya ulaştırmak adına olgunlaşmayı hızlandırmak için kullanılır.

Maya kullanarak Şarap, yoğurt ve peynir için tam olgunluk hedeflenir.

Ekmek yapmak için ise maya'yı ekmeğin sindirim esnasında vücuttan atılacağı süre içerisinde tam çözülüşünü, ve ekmeğin kolay sindirimini sağlamak adına pişirmeden önce kabarmasını sağlamak için kullanılır.

Ekmeğin mayalanması yoluyla iki önemli olay gerçekleşir: ilk olay ekmek yapımı için kullanılan tahılların genel yapısı üç bölümden meydana gelir; posadan yana zengin olmasının yanında mineral, vitamin, protein ve fitobesin yönünden zengin olan kabuk bölümü, sağlık ve sağlıklı beslenme yönünden önem taşımasa da, az miktarda vitamin ve yine çok az miktarda bulunan proteini içeren orta bölüm, ve en önemli bölümü oluşturan tohumun özü yani embriyon olarak adlandırdığımız yüksek derecede besleyici e ve b vitamini yönünden zengin olan bölümdür.

İşte ekmekte maya'lama yoluyla tahılın dıştan içe doğru çözünümünün belli bir aşamada gerçekleşmesi sağlanarak bu üç tabaka arasında sindirim ve sağlık açısından köprü kurulmuş olur.

Tahılın una dönüştüğü aşamada saydığımız faydalı organizmalar ayrıştırılmışsa o un'dan da ekmekten de pek fayda beklememeniz gerekir, diyerek  ekmeğin mayalanması yolu ile elde edilen ikinci özelliği ifade edelim: Nasıl ki etin pişirilerek yenmesi homosapiens' i günümüz insanına doğru evrilmesine etki etmişse, ekmeğin mayalanarak ekmek için kullanılan tahıllar için sıraladığımız üç bölümü "maya köprüsü" ile birbirine bağlayarak tahılda yeralan katalizör madde vitamini de belirgin bir üstünlükle kullanıp bugünün en gelişmiş yaşam formu olarak homosapiens-sapiens' in ortaya çıkmasını sağladığını söyleyebiliriz.