Meksika – popüler sözlük
Meksika, Amerika kıtasının kuzey ayağında abd ile güney ucundan komşu ülke. 14. ve 32. Enlem arasında yeralan meksika 4 ekim 1824'te bağımsızlığını kazanana kadar yaklaşık 300 yıl boyunca sömürge bir ülke olarak kaldı. Maya uygarlığı'ndan aztek uygarlığına uzanan birçok isimle adlandırılan uygarlığın kuruluşuna beşiklik etti. Bu arada bir ekleme yaparak ifade etmeliyim ki, kimi tarihçiler tarafından uygarlık olarak kabul edilmezler; nedeni ise bu uygarlıkların işleyişinde maden ya da demir çağına özgü özellikler taşımaması şeklinde açıklanır.

Meksika,ya adını veren iç kesimlerinde yaşamış aynı adlı bir kabilenin adından alır.

Meksika, yaşadığı uzun süreli sömürge durumunun yarattığı dinsel, kültürel çeşitliliğin de yarattığı etkiden dolayı bağımsızlığını kazandığı tarihten sonra da uzun süre iç çatışmalı bir dönem yaşadı.

Meksika, ikinci dünya savaşına sebep olan siyasi hareketlerin yükselişe geçtiği avrupa'da meydana gelen siyasi gerilim ve şiddet ortamından kaçan sanatçı ve entelektüeller ile birlikte politik göçmenlerin de akın etmesiyle 1935-1950 arası tam bir  rönesans ülkesine dönmüştü.

21. Yüzyıla adım atmamıza birkaç yıl kala meksika'da patlayan zapatista isyanı, meksika adını, uzun süre meksika'nın kendi yerli halklarına karşı haksız uygulamaları ile adını duymamıza sebep oldu.

Meksika, bugün uyuşturucu çeteleri başta olmak üzere etnik gruplaşmaların da yarattığı kaos halini yaşıyor diyebiliriz. Gün geçmiyor ki, en masum insanların en vahşi  bir şekilde ölüm haberlerinin içinde meksika adı geçmesin.
Meksika, meksika birleşik Devletleri resmi adı ile bilinen, amerika kıtası'nın kuzey yarısında yer alan ülke.

Meksika birleşik devletleri'nin başkenti mexico'dur. 1.970.000 kilometrekarelik  yüzölçüme sahiptir.

Yaklaşık 300 yıl kadar (1528-1829) sömürge durumunda varlığını sürdüren meksika, en son ispanyolların ülkeden çıkarılması ile uzun ekonomik krizlerle boğuştu.

Bir dönem avrupa'da yükselen faşist hareketlerin yarattığı baskılar nedeniyle yoğun aydın ve sanatçı akınına uğradı, o günler meksika için rönesans günleri olarak nitelendirilirdi.

Para birimi: meksiko pesosu; resmi diller: 68 yerel dil kullanılıyor olsa da resmi dil olarak ispanyolca kabul edilmektedir. İspanya ve ispanyolca konuşan halklar içinde en kalabalık nüfusa sahip olan ülkedir.

Meksika birleşik devletleri'nin 2018 nüfusu ise; 123.982.528 olarak kayıtlara geçmiştir.