müşterileri tarafından sürekli şikayet edilen usta – popüler sözlük
İstisna diye örneksenecek birkaç ustanın dışında, bakım-onarım-tamir için çağırılan neredeyse bütün ustalardan müşterileri şikayet eder. Müşteriler tarafından dillendirilen Bu memnuniyetsizlik öylesine yaygındır ki, sözünü ettiğimiz istisna katrgorisinde yeralan iyi ustalar dahi bu kötü intibayı önleme de yetersiz kalır.

Sorunun kendisi birçok platformda tartışılırken  ustaların linç edilmesi şeklinde süren tartışmalara alternatif olarak -usta/müşteri tartışmalarına- ben farklı bir perspektiften yaklaşarak bu veriyi bilginize sunmak istedim.

Hangi ölçekte olursa olsun Eğer bir sistem kurulurken ya da revize edilirken veya başka bir sisteme geçmek adına ortadan kaldırılırken birbiriyle tümleşik olarak ele alınır, o sistemin içinde yeralan her branş ya da sektör birbirine karşı sorumlu hareket eder. Tamir-bakım-onarım gibi işlerin ister periyodik isterse de beklenmedik bir biçimde tadilatı gerektiğinde hızlı ve kaliteli bir şekilde tamamlanması için mühendislik bilgileri ar-ge ve üretim-tüketim raporları dikkate alınarak uygulanır. Ülkemizde ıso bilmem kaç standartına göre ürün üretilir ama bu ürünlerin kullanılarak ortaya çıkarılan bir ev ya da beyaz eşya öylesine kalitesiz bir inşa ve bakım onarım sistemi ile ele alınır ki, siz o ev de ya da beyaz eşya da dayanıklı ve dirençli bir bela ile karşı karşıya kalırsınız. Teknik servisler ve Teknik eğitim almış elemanlara yaptırılan işler pahalıdır. Tamir-bakım-onarım bilgisini hizmet adı altında müşteriyi soymak için kullanırlar. Standart dışı bağlantı ve devrelerle ürün üretirler ki hem parça da hem de işçilikte onlara muhtaç olasınız. Oysa standart dediğimiz şey olsa bırakın teknik eğitimi, deneme yanılmaya dayalı karadüzen yöntem ile dahi siz işinizi istediğiniz ustaya yaptırabilirsiniz, ve usta ile onca gerilimi de yaşamazsınız.

Konu oldukça uzun olmakla birlikte kısa ve öz olarak ifade etmek gerekirse, sorunlu olan usta değil işleyen ve işletilen sistemdedir.

İyi ustalar ve iyi sistemler dileklerimle!