norveç’te tur görevlisi tarafından öldürülen kutup ayısı – popüler sözlük
düzeltme: kutup ayısının karaya çıkan güvenlik görevlilerinden birine saldırıp ciddi bir biçimde yaralandığına dair bilgiler de ifşa olunca alt bölümde yeralan giri birazda olsa ofsayta düştü gibi görülse de, işin aslı öyle değildir. Turistik amaçla yapılan bu gezilerin ekonomik ve kültürel bir amacı olduğu inkâr edilemez. İş böyle olunca da biz kutup ayısından değil insandan kültürel olgunluğu bekleriz. Bu tür yerlerin içerdiği tehlikelere göre güvenlik bilgisi ve önlemi alınır. Buna göre de, o kutup ayısına öldürme kastıyla korkutup kaçırmaya dair techizat kullanılabilirdi diyerek, kutup ayısına yapılan bu ölümcül saldırıyı aynı şiddet ile kınıyorum.

Norveç'te bir tur görevlisi tarafından öldürülen kutup ayısı, bir kez daha insanın bunca tarihsel kökene sahip olduğu kültürel bilgisini ve buna bağlı olarak doğal denge diğer canlıların yaşam hakkını korumaya dönük değerlerinde ki eksikliği sorgulattı.

Tura katılan turistlerin karaya ayak basacağı yaşam alanını savunmak adına tepki gösteren kutup ayısı doğal güdüleri ile hareket ederken, aklı ve sahip olduğu gücün estetik bir şekilde kullanmayı beceremeyen bir insanın vahşi doğasına yenik düşerek can verdi.

Ben de bu başlık ve giri ile bu vahşi cinayete tepkimi dile getirmeyi vicdan borcu olarak görüyor, ve o tur görevlisine öfkemi haykırıyorum.

detaylı bilgi için link: https://tr.sputniknews.com/yasam/201807301034525924-norvecin-kuzeyindeki-oldurulen-kutup-ayisina-iliskin-aciklama/