Pandora – popüler sözlük
Pandora, Antik yunan mitolojisi'nde sonsuz yeteklere sahip olmasının yanında kibirli ve aşağılık karaktere sahip erkekleri cezalandırmak adına yaratıldığı anlatılır.

Prometheus' un kardeşi epimetheus ile evlenmeden önce verilen gizemlerle dolu kutuyu açmaması söylenmiş olsa da, epimetheus ile evlenmiş olmanın verdiği coşku nedeniyle aklı bir karış havada olduğu bir an'da kutuyu açar, kutunun açılması sonucu "umut" hariç tüm kötülükler yeryüzüne saçılır. Pandora'nın kutusu içerisinde kalan "umut"a sarılarak Ogün bugündür, insanoğlu kötülükleri alt edebileceği umut ile yaşam kavgası verir.
kimi kaynaklarda:

“Prometheus'a sinirlenen Zeus'un kalbi insanoğluna nefretle dolmuştu. Zeus ateşi insanlardan saklamıştı taki İapetus'un soylu oğlu çalıp insanlara verene değin... Ey İapetus'un oğlu, kurnaz, beni alt ettiğin ve ateşi çaldığın için mutlu musun? Bu senin ve insanoğlunun felaketi olacak dedi Zeus. İnsanlara ateşin karşılığı olarak bir kötülük vereceğim ki kendi yok oluşlarını mutlulukla kucaklayacaklar...

Öyle buyurdu tanrıların ve insanların babası kahkahalar atarak. İfestus onu toprak ve sudan yaptı, ses verdi, insan kuvveti verdi, yüzü tanrıçalara benzetildi. Atena ona el işlerini öğretti. Afrodit onu zerafetli kıldı. Argus'un katili Hermes ona edebsiz bir zihin ve hilekar bir doğa buyurdu. Kronos'un oğlu Zeus'un emirine uyan topal tanrı topraktan onu mütevazi bir yapıya büründürdü. Atena giydirdi onu...

Olimposlu tanrıların her birinden bir hediye alan, Pandora olarak adlandırıldı.

Hermes, tanrıların elçisi, Pandora'yı Prometheus'un kardeşi Epimetheus'a hediye olarak sundu. Epimetheus, Prometheus tarafından daha önce Zeus'un yolladığı hediyeleri kabül etmemesi için uyarılmış olmasına rağmen, Pandora'yı kabül etti. Daha evvel hastalığın ve kötülüğün olmadığı bir dünyada yaşayan insanoğlu belasını bulmuştur. ..

Ve Kadın (Pandora) kutuyu (kavanozu) açtı. Salgınlar, hastalıklar ve kötülükler kutudan çıkıp insanoğlu arasına karışdı. Sadece umut Pandora'nın kutusunda kaldı. . .”

ifadesi ile tanımı yapılan mitolojik figür.