pop art – popüler sözlük
Pop art, tam adı ile ifade edersek "popüler sanat" rönesans ve aydınlanma'ya kaynaklık eden italya ve fransa'dan ingiltere ve amerika birleşik devletleri (abd)'inde bayrağı göndere çekmişti. Pop art sanat akımı'da bu sebeple ingiltere ve amerika birleşik devletleri (abd)'de popüler sanat eğilimi olarak varlığını sürdüren soyut "dışavurumcu" ("ekspresyonizm" diye de adlandırılan) sanatın duygu ve düşüncelerin yansıması olarak ortaya çıkan belli bir süre sonra sanatsal çekim gücünü yitiren egemenliğe karşı bir isyan biçiminde 1950'li yıllarda başlayıp 1960'lı yıllarda etkisi zirveye ulaşmış genç kuşak sanat akımına verilen ad.

pop art (popüler sanat), temel hareket noktası olarak yeme-içme'den kullanılan günlük eşyalara kadar uzanan (bu eşyalar bir bisküvi kutusu da coca cola şişesi de olabiliyordu ya da otomobil, gözlük, saat, çakı, çakmak, ayna, tarak da olabiliyord) nesneler üzerinden resim ve heykel ile başlayan pop art (popüler sanat) akımı sinema yıldızlarını ya da fantastik kahramanların yaratıldığı çizgi romanlara kadar uzanan geniş bir yelpazede genişledi.

pop art, ingiltere'de özenticilik ve fantastik tüketim amaçlı kullanılırken amerika birleşik devletleri (abd)'nde başlı başına grafik temelli bir seyir izleyerek ekonomik sektör halini aldı.

pop art, kendisinden önceki sanat akımlarının elit bir kesime hitap eden sanat objeleri yerine toplumun en geniş kesimi ile bütünleşerek sanat ile toplum arasındaki engelleri ortadan kaldırma hedefiyle yola çıkmıştır. pop art (popüler sanat) kimi temsilcileri tarafından para ya da statüden kaynaklı sapmalara uğramışsa da klasik sanat anlayışında farklılıklar yaratarak başlı başına sanatsal devrimi başlatan ilk akım olmuştur.

pop art ingiltere'de italyan asıllı iskoç sanatçı sir eduardo paolozzi (7 mart 1924 leith/birleşik krallık-22 nisan 2005 londra/birleşik krallık), richard hamilton (24 şubat 1922 pimlico/londra/birleşik krallık-13 eylül 2011 northend/birleşik krallık) ve lawrence alloway (17 eylül 1926 wimbledon/londra/birleşik krallık-2 ocak 1990 new york/abd) gibi ilk temsilcilerine sahip olmasının yanında amerika birleşik devletleri (abd)'nde tom wesselmann (23 şubat 1931 cincinati/ohio/abd-17 aralık 2004 new york/abd), james rosenquist (29 kasım 1933 grand forks/kuzey dakota/abd-31 mart 2017 new york/abd), claes oldenburg (28 ocak 1929 stockholm/isveç), andy warhol (6 ağustos 1928 pittsburgh/pensilvanya/abd-22 şubat 1987 new york/abd), roy lichtenstein (27 ekim 1923 manhattan/new york/abd-29 eylül 1997 manhattan/new york/abd) gibi temsilcilere sahiptir. bu sanatçılardan kimisi pop art (popüler sanat) akımına bağlı kalsa da, kimisi modern sanat ve gerçeküstücü sanat akımına yönelmiştir.