wilhelm reich – popüler sözlük
Wilhelm reich (1897 dobrzcynica/ukrayna-1957 lewisburg cezaevi/penitentiary/pensilvanya/abd), ukrayna göçmeni avusturya'lı hekim ve psikanalist. Başlangıçta freud etkisinde olan wilhelm reich freud ve marksizm özdeşliği üzerine çabaladıysa da, freud'un "ölüm içgüdüsü" ve oidupus kompleksinin evrenselliği" önermelerine karşı çıkarak "diyalektik maddecilik ve psikanaliz" çalışması ile freud'dan kopuşu içeren çalışmasını yayımladı.

Wilhelm reich, avusturya komünist partisine üye olup çalışanların sosyal ve ruhsal sorunlarına dönük çalışmalar yürütürken, avrupa'da yükselen faşizm'in etkisi ile amerika Birleşik Devletleri (abd)'ne yerleşti. Nedendir bilinmez amerika'da bunama belirtisi sayılabilecek her derde deva "orgon akümülatörü" diye adlandırdığı çalışması ile ilgili şikayetler nedeniyle dolandırıcı durumuna düştü ve cezaevi'nde yattığı sırada hayata veda etti.

Wilhelm reich, yukarıda sözünü ettiğimiz çalışmalarına ek olarak "faşizmin kitle psikolojisi" ve "dinle küçük adam" gibi birçok çalışmaya imza attı.